Semnificatiile textului - Jurnalul de calatorie - Proiect didactic

Previzualizare proiect:

Extras din proiect:

PROFESOR PROPUNATOR: Burzo Gabriela-Monica

DATA: 21.05.2018

CLASA: a V-a

OBIECTUL: Limba si literatura romana

UNITATEA DE INVATARE: Din carte spre departe

SUBIECTUL: Semnificatiile textului-Jurnalul de calatorie

TIPUL LECTIEI: mixta

COMPETENTE GENERALE:

2. Receptarea textului scris de diverse tipuri

COMPETENTE SPECIFICE:

2.1. Identificarea informatiilor importante din texte literare si nonliterare, continue, discontinue si multimodale;

2.3. Formularea unui raspuns personal si/sau a unui raspuns creativ pe marginea unor texte de

diferite tipuri, pe teme familiare;

2.4. Manifestarea interesului si focalizarea atentiei in timpul lecturii unor texte pe teme familiare.

COMPETENTE DERIVATE:

Cognitive:

Pe parcursul si la sfarsitul orei, elevii vor fi capabili :

C.C.1. sa defineasca conceptul de jurnal;

C.C.2. sa precizeze ce semnifica titlul textului;

C.C.3. sa identifice particularitati specifice domnitorilor si locurilor amintite in text;

C.C.4. sa rezolve exercitiile propuse.

Afective- Elevii vor fi capabili:

CA : Sa participe afectiv la lectie;

CA : Sa accepte solicitarile profesorului si sa se mobilizeze pentru realizarea lor.

Psihomotorii- Elevii vor fi capabili:

CP : Sa-si dirijeze efortul oculo-motor catre centrul de interes vizat de profesor;

CP : Sa-si reprime tendinta de a practica miscari inutile in timpul orei.

MOMENTELE

LECTIEI TIMP C.S. CONTINUTUL LECTIEI STRATEGIA DIDACTICA EVALUARE

METODE MIJLOACE FORME DE

ORGANIZARE

Activitatea profesorului Activitatea elevilor

1.Moment organizatoric 2' C.P. Profesorul saluta, verifica prezenta elevilor si face o scurta conversatie. Elevii raspund la salut si se pregatesc pentru inceperea orei.

Conversatia Frontala

2. Actualizarea continuturilor insusite anterior

3'

C.A.

Se vor reactualiza, pe baza intrebarilor, cunostintele despre continutul textului.

Elevii raspund intrebarilor puse. Brainstorming

Conversatia

Caiete

Frontala cu raportare individuala

Analiza

raspunsurilor elevilor

3.Captarea

atentiei

6'

C.C.1.

C.C.2.

Dupa actualizarea cunostintelor, profesorul arata elevilor o imagine (reprezentand un jurnal), iar pe baza ei, pune intrebari elevilor legate de conceptul de jurnal si de titlul textului.

In functie de raspunsurile pe care le vor da elevii, profesorul va aduce lamuririle necesare.

Elevii recunosc obiectul din imagine ca fiind un jurnal, isi spun propria parere referitoare la conceptul precizat si incearca sa desluseasca semnificatia titlului.

Isi noteaza eventuale explicatii.

Reflectia

Conversatia euristica

Tabla

Caiet

Frontala

Analiza raspunsurilor elevilor

4.Anuntarea subiectului lectiei si enuntarea obiectivelor

2'

C.P. Profesorul anunta elevii ca astazi vor vorbi despre ce semnifica textul narativ nonliterar- Jurnalul de calatorie.

Se scrie pe tabla titlul lectiei si

se enumera, intr-o maniera accesibila, obiectivele lectiei. Noteaza titlul lectiei pe caiete: Semnificatiile textului, Jurnal de calatorie. Explicatia

Tabla Frontala

5. Dirijarea invatarii

15'

C.C.3.

Profesorul, pentru a patrunde mai usor in lumea textului, prezinta elevilor trei imagni a trei mari domnitori care sunt amintiti in text si le cere elevilor sa-i identifice.

Profesorul le va da elevilor o fisa de lucru reprezentand o harta a celor trei domnitori, pentru fiecare dintre ei, trebuind sa identifice in text cate o caracteristica reprezentativa.

Tot pe aceeasi fisa elevii vor trebui sa noteze numele locurilor vizitate de Monica si cate un lucru reprezentativ pentru fiecare loc in parte.

Elevii privesc cele trei imagini si identifica domnitorii pe care ii reprezinta fiecare.

Elevii vor lucra pe perechi si se vor folosi de manual pentru a raspunde cerintelor de pe fisa de lucru, elaborand raspunsurile in maniera proprie.

Conversatia euristica

Conversatia Explicatia

Exercitiul

Problematizarea

Harta

Imagini

Tabla

Fisa de lucru (1)

Frontala

Frontala

In perechi

Observarea sistematica a elevilor

Observarea sistematica a elevilor

Bibliografie:

A. BIBLIOGRAFICE:

1. OFICIALE:

Programa scolara pentru clasa a V-a

Limba si literatura romana, Manual pentru clasa a V-a, Editura Art, Bucuresti, 2017

2. PEDAGOGICE:

C. Cucos, Pedagogie, Iasi, Polirom, 1996

3. METODICO-DIDACTICE:

C. Parfene, Metodica studierii limbii si literaturii romane in scoala, Polirom, Iasi, 1999

V. Goia, I. Dragatoiu, Didactica predarii limbii si literaturii romane, Cluj, 1995

B. METODOLOGICE:

1. STRATEGIA DIDACTICA: deductiva

2. METODE SI PROCEDEE: reflectia,brainstorming, conversatia euristica, explicatia, problematizarea, harta.

3. FORMA DE ORGANIZARE: frontala, individuala, in perechi.

4. MIJLOACE DE INVATAMANT: fise de lucru, tabla, caiete, manualul.

C. TEMPORALE: 50 minute

D. UMANE: colectivul clasei a V-a

E. PSIHOLOGICE: cunostintele elevilor.

Download proiect

Primești proiectul în câteva minute,
cu sau fără cont

Alte informații:
Tipuri fișiere:
docx
Diacritice:
Da
Nota:
9/10 (1 voturi)
Anul redactarii:
2018
Nr fișiere:
1 fisier
Pagini (total):
12 pagini
Imagini extrase:
12 imagini
Nr cuvinte:
1 141 cuvinte
Nr caractere:
6 645 caractere
Marime:
203.16 KB (arhivat)
Nivel studiu:
Facultate
Tip document:
Proiect
Domeniu:
Pedagogie
Data publicare:
07.06.2018
Structură de fișiere:
  • Semnificatiile textului - Jurnalul de calatorie - Proiect didactic.docx
Predat:
la facultate
Profesorului:
Burzo Gabriela
Nota primita:
Nota 10

Ai gasit ceva în neregulă cu acest document?

Te-ar putea interesa și:
Forma juridica: societate pe actiuni, persoana juridica romana. Numar de actiuni: 348.450.670...
"A vorbi despre limba in care gandesti ( ) in cazul nostru a vorbi despre limba romana este...
Introducere Fara a constientiza, sintem adeseori niste diaristi: orice eveniment personal, notat...
Capitolul 1. Conceptul de management al proiectelor de constructii 1.1 Managementul proiectelor...
Pe o felicitare primita in Sarbatorile Primaverii acestui an, elevii clasei a IX-a F, mi-au scris...
Sus!