PROIECT DIDACTIC
Data: 19.12.2017
Clasa: a I a B
Profesor: Coman Alexandra
OBIECTUL: Limba română
SUBIECTUL:Semnele de punctuație:linia de dialog și două puncte
TIPUL LECȚIEI: consolidare
Competențe generale:
- sa semnaleze prin replici adecvate intelegerea mesajului interlocutorului
- sa utilizeze conventii ale limbajului scris(linia de dialog,doua puncte)
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
- sa identifice semnele de punctuatie din propozitii date(-,:);
-sa justifice folosirea semnelor de punctuatie( - , :);
- sa citeasca propozitii cu intonatia impusa de semnele de punctuatie;
- sa alcatuiasca propozitii asezand cuvinte si semne de punctuatie in ordine fireasca;
- sa completeze propozitii cu semne de punctuatie omise;
- sa manifeste interes fata de interlocutor ,semnaland cu replici adecvate intelegerea mesajului acestuia;
METODE ȘI PROCEDEE:exercițiul,jocul didactic,problematizarea,joc de rol,conversatia,explicația;
MODALITATI DE EVALUARE:frontala,individuala,observația sistematică
RESURSE MATERIALE: fișe ,calculator,videoproiector,recompense ecusoane;
ETAPELE
ACTIVITĂȚII O.R. ACTIVITATEA
ÎNVĂȚĂTOAREI ACTIVITATEA
ELEVILOR METODE ȘI PROCEDEE MIJLOACE DE
ÎNVĂȚĂMÂNT FORME DE
ORGANIZARE
EVALUARE
1.Moment
organizatoric -organizez colectivul de elevi;
-pregătesc materialele necesare; -se așază la măsuțe;
-își iau rechizitele necesare;
2.Captarea atentiei
Joc de atentie:”Reporterul intreaba ”
Elevii sunt solicitati sa participe la un joc de rol. Primesc rolurile de reporter,Stefan cel Mare,
Vrancioaia si isi realizeaza dialoguri pornind de la intrebarile adresate de reporter.
Joc de rol
Exercițiul
Coroana
Pelerina
Microfon
Frontal
Observarea
sistematică
3.Anunțarea temei și a obiectivelor
Le prezint tema și obiectivele.
Ascultă
Frontal
4.Dirijarea
învățării
5.Fixarea
cunoștințelor
6.Obtinerea
performantei
Prezentarea materialului PPT .
Materialul contine exercitii de consolidare a semnelor de punctuatie ( -,: ),dar si a celor de la sfarsitul propozitiei ,pentru a structura notiunile legate de dialog.
Prezint urmatorul joc :”Salata de personaje”.
Prin intermediul imaginilor cu personaje istorice, elevii vor avea sarcina sa serveasca din “salata” cate o cerinta ,care va consolida notiunile insusite.
Le explic elevilor ca urmatoarea sarcina o vor efectua in grup.
Impart jetoanele cu cuvinte si solicit sa le ordoneze pentru a forma propozitii.Solicit apoi sa scrie propozitia in caiete.
Explic sarcinile fișei de evaluare.Stabilesc timpul de lucru.
Elevii vor parcurge pas cu pas etapele de consolidare a notiuniunilor legate de semnele de punctuatie invatate.
Participa cu interes.
Sunt atenti la explicarea modalitatii de participare la “jocul” propus.
Exerseaza notiuni referitoare la alcatuirea de propozitii cu semne de punctuatie cerute..
Asculta care este sarcina
grupului ,colaboreaza si rezolva .
Scriu propozitia in caiete.
Ascultă indicațiile.
Rezolvă sarcinile.
Jocul didactic
Problematizarea
Explicatia
Exercitiul
Problematizarea
Explicatia
Exercitiul
Exercitiul.
Exercițiul
Calculatorul
Videoproiectorul
Portrete de domnitori
Castron
Furculita
Jetoane
Caiete/stilou
Fișe de evaluare
Frontal
Individual
Frontal
Individual
Grup
Individual
Individual
Evaluare orală
Observare
sistematica
Observare
sistematica
Probă scrisă
7.Aprecieri si recomandări Fac aprecieri generale,dar si individuale.Ofer recompensele ecusoane.
Cer să-și exprime opinia în legătura cu reușita activității. Asculta.
Isi exprima opinia, sentimentele trăite în timpul activității și părerea despre modul în care s-au descurcat.
Frontal
Individual
Autoevaluarea
Documentul este oferit gratuit,
trebuie doar să te autentifici in contul tău.