Proiect didactic clasa a V-a - Lectura textului narativ - Exercitii de vocabular

Previzualizare proiect:

Extras din proiect:

Unitatea de invatamant: Scoala Gimnaziala Cornesti, structura Scoala Gimnaziala Frasinu

Propunator:

Data: 4 decembrie 2015

Clasa a V-a

Aria curriculara: Limba si comunicare

Disciplina: Limba si literatura romana

Unitatea de invatare: Autor. Narator. Personaj

Tema: Lectura textului narativ.Exercitii de vocabular

Text-suport: ,, Amintiri din copilarie" de Ion Creanga

Tipul lectiei: Lectie de predare-inatare- evaluare

Scopul lectiei: cultivarea receptivitatii literar-artistice a elevilor

Locul de desfasurare: sala de clasa

COMPETENTE GENERALE:

1. Receptarea mesajului oral in diferite situatii de comunicare

3. Receptarea mesajului scris in diferite situatii de comunicare

4. Utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in producerea de mesaje scrise, in diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse

COMPETENTE SPECIFICE: CONTINUTURI ASOCIATE:

1.1 identificarea informatiilor e senti ale din tr-un mesaj oral, in scopul intelegerii sensului global al acestuia -idee principala, idee secundara;

-mesaje orale diverse (inregistrari audio sau video

3.2 recunoasterea modurilor de expunere utilizate intr-un text narativ - intrebarile specifice abordarii textelor narative: ,,ce" se povesteste; ,,cine" ia parte la actiune, ,,cine" povesteste;

3.3. identificarea expresiilor si a cuvintelor noi intr-un text literar sau nonliterar -sinonime si antonime;

4.1 redactarea unor lucrari scurte pe o anumita tema, urmarind un plan - aprecieri personale referitoare la anumite secvente ale textelor studiate sau la personaje;

VALORI SI ATITUDINI

- Cultivarea interesului pentru lectura si a placerii de a citi, a gustului estetic in domeniul literaturii

MOTIVATIA

- Este o lectie valoroasa din perspectiva metodelor activ - participative in sprijinul dezvoltarii interesului pentru lectura si a gustului estetic; lectia se sprijina pe priceperile si deprinderile deja formate in decodarea mesajului artistic si urmareste perfectionarea continua a capacitatii de comunicare prin valorificarea notiunilor insusite si de investigare a unui text.

COMPETENTE DERIVATE:

C1: identificarea locului, timpului si personajelor din text ( corelate cu c.s.1.1, 3.2)

C2: precizarea sinonimelor pentru cuvintele date ( corelate cu c.s. 3.3)

C3: mentionarea sensul cuvantului dat (corelate cu c.s. 3.3)

C4: recunoasterea modului de formare al cuvintelor date( corelate cu c.s. 3.3)

C5: scrierea formei literare a cuvintelor( corelate cu c.s.3.3)

C6 : realizarea unei compuneri pe o tema data ( corelate cu c.s. 4.1)

ACTIVITATI DE INVATARE:

A1: activitate de identificare a locului, timpului si personajelor din text;

A2: exercitii de precizare a sinonimelor pentru cuvintele date;

A3: exercitii de mentionare a sensului cuvantului dat;

A4: activitate de recunoastere a modului de formare pentru cuvintele date;

A5: exercitii de scriere a formei literare a cuvintelor;

A6: activitate de realizare a unei compuneri pe o tema data.

STRATEGII DIDACTICE

Metode si procedee: conversatia euristica, lucrul cu textul, explicatia, ciorchinele, explozia stelara, metoda cadranelor, diagrama Venn, jocul de rol

Metode de evaluare: observarea curenta, chestionarea orala

Forme de organizare: activitate frontala, activitate pe grupe de elevi, activitate individuala.

Resurse:

a. materiale si mijloace tehnice de invatamant: tabla, creta, flipchart, caiete de notite, fise de lucru, text-suport, prezentare in Power Point, videoproiector, laptop

b. umane - capacitati de invatare: elevii clasei a V-a: capacitatea de receptare a elevilor, capacitatea elevilor de a colabora, cunostintele insusite anterior; in ceea ce priveste capacitatea de invatare, clasa este omogena (ritmuri de invatare apropiate). Majoritatea elevilor dispun de capacitati receptive sporite, iar restul poseda resurse suficiente, astfel incat sa colaboreze cu profesorul pentru o buna desfasurare a activitatii didactice.

Conditii prealabile:

- clasa la nivel mediu;

- elevii cunosc textul literar;

- elevii vor lucra pe grupe compacte si vor expune rezultatele produselor lor.

c. de timp: 50 de minute.

Bibliografie:

1. oficiale:

- Curriculum scolar national

2. metodice:

- Constantin Parfene, Metodica studierii limbii si literaturii romane in scoala. Ghid teoretico-aplicativ, Iasi, Editura Polirom, 1999.

- Gugus, Carmen, Ora de limba romana. Ghid metodologic al profesorului de limba romana, Editura Europolis, Constanta, 2004

- Crisan, Alexandru, Dobra, Sofia, Samihaian, Florentina, Limba romana. Manual pentru clasa a V-a, ed. a VI-a, Humanitas Educational, 2003

Download proiect

Primești proiectul în câteva minute,
cu sau fără cont

Alte informații:
Tipuri fișiere:
doc, ppt, mp4
Diacritice:
Da
Nota:
8/10 (1 voturi)
Anul redactarii:
2015
Nr fișiere:
8 fisiere
Pagini (total):
32 pagini
Imagini extrase:
17 imagini
Nr cuvinte:
2 344 cuvinte
Nr caractere:
14 601 caractere
Marime:
66.27 MB (arhivat)
Nivel studiu:
Facultate
Tip document:
Proiect
Domeniu:
Pedagogie
Data publicare:
11.05.2020
Structură de fișiere:
  • 00ion_creanga.ppt
  • AMINTIRI DIN COPILARIE, LA CIRESE, de Ion Creanga, POVESTI NEMURITOARE PENTRU COPII.mp4
  • hartapovestirii 2.doc
  • La cirese.mp4
  • la_cirese.doc
  • poezie Creanga.doc
  • PROIECT DIDACTIC.doc
  • SCENARIUL ACTIVITATII DIDACTICE.doc
Predat:
la facultate
Profesorului:
Ungureanu Danieala

Ai gasit ceva în neregulă cu acest document?

Te-ar putea interesa și:
Preliminarii Unul din aspectele care se impun tot mai mult in contextul reformei invatamintului...
PROFESOR PROPUNATOR: Burzo Gabriela-Monica DATA: 21.05.2018 CLASA: a V-a OBIECTUL: Limba si...
I. ASPECTE INTRODUCTIVE 1. Didactica generala si didacticile speciale 2. Obiectul Didacticii...
Termenul ,,didactica" provine din cuvantul grecesc didaskein care inseamna ,,a invata pe...
Cap. I. Didactica generala si didactica specialitatii; specificul disciplinelor socio-umane...
Sus!