Proiect didactic - Cizmulitele nerabdatoare

Previzualizare proiect:

Extras din proiect:

TEMA ANUALA: Datini si obiceiuri stravechi

TEMA PROIECTULUI TEMATIC: Mesteri faurari, artisti populari

DOMENIUL EXPERIENTIAL : Domeniul Limba si comunicare

DISCIPLINA: Educarea limbajului

TEMA ACTIVITATII: "Cizmulitele nerabdatoare"

MIJLOC DE REALIZARE: lectura educatoarei

TIPUL ACTIVITATII: consolidare deprinderi

SCOPUL ACTIVITATII:

l Dezvoltarea capacitatii de a asculta cu atentie continutul unui text literar demonstrand intelegerea acestuia.

l Imbogatirea si activizarea vocabularului cu noi cuvinte si expresii din text.

OBIECTIVE:

-Sa atea si sa asculte, in momente de lectura, fara sa deranjeze.

- Sa retina personajele principale ale povestii.

-Sa repovesteasca continutul povestirii cu ajutorul imaginilor puse la dispozitie, folosind o exprimare corecta din punct de vedere gramatical;

Comportamente urmarite:

-Utilizarea in vorbire a acordului gen, numar, persoana si timp.

-Povestirea unei povesti cunosute respectand succesiunea evenimentelor.

STRATEGIA DIDACTICA:

Metode si procedee: conversatia, explicatia, povestirea, aprecieri verbale;

Mijloace didactice: fise cu Mos Nicolae si ajutorul sau, scrisoarea de la Mos Nicolae, planse reprezentative povestii;

Bibliografie: Curriculum pentru invatamatul prescolar, Editura Didactica Publishing House, Bucuresti, 2009;

"Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru invatamantul prescolar"-editura Delta Cart Educational;

DURATA: 15 minute

DESFASURAREA ACTIVITATII

SCENA DIDACTICA CONTINUT STIINTIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE

METODE

SI PROCEDEE MATERIALE SI MIJLOACE

DIDACTICE

1.Moment organizatoric

a) Organizarea spatiului educational:

- Aerisirea salii de grupa.

- Se amenajeaza spatiul educational si se pregateste materialul necesar pentru buna desfasurare a activitatii. Mobilier

2. Captarea

atentiei Se va realiza prin intrebari refiritoare la Mos Nicolae si anume cadourile pe care le-au primit in cizmulite. Toti copiii vor avea sansa de a povesti. Educatoarea anunta ca este timpul citirii scrisorii de la vestitul Mos.

"Dragi copii,

Am fost foarte fericit in noaptea de 5 decembrie, vazand ca toti ati fost cuminti si nu am fost nevoit sa las nimanui nuiaua pentru care ma cunosc toti! Ghetutele voastre au fost de o curatenie exemplara, ati facut o treaba excelenta in curatarea lor! Am intalnit insa o pereche de cizmulite rosii atat de nerabdatoare, incat au decis sa plece de acasa. I-am povestit si educatoarei voastre ce s-a intamplat cu ele, ati vrea si voi sa aflati?

Cu multa dragoste, Mos Nicolae." Conversatia Scrisoare de la Mos Nicolae

2. Anuntarea temei si a obicetivelor Se anunta titlul lecturii: "Cizmulitele nerabdatoare" si se explica in mod accesibil obiectivele propuse.

Copiii vor trebui sa asculte povestea in liniste, fiind atenti la detaliile expuse in lectura.

Explicatia

Bibliografie:

- Revista invatamantului prescolar 3- 4/2011, editura Arlequin;

- Ghid orientativ - Laura Mara Culea, editura Diana;

- Curriculum pentru invatamantul prescolar- editura Didactica Publishing House, 2009;

- Ziua buna incepe la ,,Intalnirea de dimineata" - Smaranda Maria Cioflica, editura Didactica Pre;

- Pedagogie prescolara, Elisabeta Voiculescu, editura Aramis;

- Totul ... pentru copil (ghid pentru educatoare), prof. Rodica Gavra, editura Diana.

Download proiect

Pentru a descărca acest document,
trebuie să te autentifici in contul tău.

Alte informații:
Tipuri fișiere:
docx
Diacritice:
Da
Nota:
7/10 (1 voturi)
Anul redactarii:
2022
Nr fișiere:
1 fisier
Pagini (total):
6 pagini
Imagini extrase:
6 imagini
Nr cuvinte:
879 cuvinte
Nr caractere:
4 795 caractere
Marime:
31.31 KB (arhivat)
Nivel studiu:
Facultate
Tip document:
Proiect
Domeniu:
Pedagogie
Data publicare:
05.05.2023
Structură de fișiere:
  • Proiect didactic - Cizmulitele nerabdatoare.docx
Predat:
la facultate
Materie:
Educarea limbajului
An de studiu:
III
Nota primita:
Nota 10
Te-ar putea interesa și:
INTRODUCERE Ideea unei scoli creative nu este noua. O intalnim la ganditorii romani, asa cum ar...
Sus!