Proiect de lecție - Temperamentul

Previzualizare proiect:

Extras din proiect:

Tema lectiei (subiectul): Inteligenta - ca aptitudine generala

Tipul lectiei: dobandire de cunostinte

Scopul (cadrul specific): asimilarea si aplicarea cunostintelor referitoare la inteligenta ca aptitudine generala

Obiective operationale:

1.Sa defineasca corect inteligenta ca aptitudine generala

2.Sa enumere factorii care determina inteligenta

3.Sa enumere stadiile de dezvoltare din teoria genetica a lui Piaget

4.Sa faca diferenta dintre caracteristicile factorului g din teoria lui Spearman si caracteristicile factorului s din teoria lui Thurstone

Strategia Metode: expunerea, conversatia, explicatia, problematizarea Forme de organizare: frontal si individual Evaluare: -

Bibliografie:

- Neculau , A.(coordonator), Iacob, L., Salavastru, D., Boncu. S., Lungu. O., Psihologie - Manual pentru clasa a X-a, Ed.Polirom, 2000

Nr.crt.

Evenimentele/etapele lectiei

Obiective

Timp Continutul lectieiStrategia didactica

Obsevatii

Metode

MijloaceForme de organizare

Evaluare

1.Captarea atentiei

1'Se creeaza conditii optime pentru desfasurarea lectiei. Profesorul stimuleaza curiozitatea elevilor intrebandu-i ,,Ati auzit de atatea ori vorbindu-se despre oameni destepti sau inteligenti si despre oameni mai putin inteligenti. Haide-ti sa aflam impreuna ce inseamna sa fim inteligenti."Expunerea

Conversatia

Frontal

2.Anuntarea subiectului si a obiectivelor

2'Profesorul anunta subiectul lectiei si enunta obiectivele pe care, impreuna cu elevii, doreste sa le atinga la finalul celor 50 de minute si anume: Sa defineasca corect inteligenta ca aptitudine generala, sa enumere factorii care determina inteligenta, sa enumere stadiile de dezvoltare din teoria lui Piaget, sa faca diferenta dintre caracteristicile factorului g din teoria lui Spearman si caracteristicile factorului s din teoria lui Thurstone

Expunerea

Frontal

3.Reactualizarea cunostintelor anterioare

3'Profesorul face o analogie cu aptitudinile - ii intreaba pe elevi definitia aptitudinilor si le spune ca in lectia aceasta este vorbe despre inteligenta ca aptitudine generala.Explicatia

Conversatia

Frontal

4.

Prezentarea noului continut si dirijarea invatarii

O1

O2

O3

O4

27'Profesorul face o scurta introducere despre inteligenta. Elevii asculta activ ceea ce le spune profesorul.

Profesorul prezinta definitia inteligentei, factorii care se iau in considerare atunci cand catalogam o persoana ca fiind inteligenta si teoriile lui Piaget respectiv cea a lui Spearman si Thurstone.

Elevii asculta activ continutul prezentat de profesor, iau notite si pun eventuale intrebari.

Expunerea

Explicatia

Conversatia

Frontal

5.Aplicarea cunostintelor7'Profesorul le arata elevilor cateva planse din testul de inteligenta Raven si le cere sa le rezolve.

Explicatia

Conversatia

Problemati-area

Individual

6.Conexiunea inversa7'Profesorul ii intreaba pe elevi cateva aptitudini care fac parte din aptitudinea generala care se numeste inteligenta.ConversatiaPe grupe

Frontal

7.Asigurarea retentiei si transferuluiO2

O31'Profesorul le da tema elevilor sa rezolve exercitiul ExplicatiaFrontal

8.Aprecierea activitatii si concluzii2'Atat profesorul cat si elevii fac aprecieri referitoare la desfasurarea orei.Conversatia Frontal

Download gratuit

Documentul este oferit gratuit,
trebuie doar să te autentifici in contul tău.

Structură de fișiere:
  • Proiect de lectie - Temperamentul.doc
Alte informații:
Tipuri fișiere:
doc
Diacritice:
Da
Nota:
8/10 (1 voturi)
Nr fișiere:
1 fisier
Pagini (total):
3 pagini
Imagini extrase:
3 imagini
Nr cuvinte:
498 cuvinte
Nr caractere:
3 047 caractere
Marime:
11.40KB (arhivat)
Publicat de:
Anonymous A.
Nivel studiu:
Facultate
Tip document:
Proiect
Domeniu:
Pedagogie
Tag-uri:
psihologie, personalitate, lectie, temperament
Predat:
la facultate
Materie:
Pedagogie
Sus!