Plan de lecție - Simbolismul

Previzualizare proiect:

Extras din proiect:

DISCIPLINA: Limba si literatura romana

CLASA: a XI-a liceu

CONTINUTUL: Teme si motive simboliste in poeziile bacoviene : Amurg violet, Lacustra , Decor, Plumb, Nervi de primavara

TIPUL LECTIEI: de insusire de noi cunostinte

OBIECTIVE GENERALE:

Utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in receptarea si producerea mesajelor in diferite situatii de comunicare si folosirea modalitatilor de analiza tematica, structurala si stilistica in receptarea diferitelor texte literare

Obiective operationale:

La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili :

O1--sa identifice in textele date trasaturi ale liricii simboliste ;

O2--sa recunoasca teme si motive simboliste ;

O3--sa identifice si sa explice simbolurile in poeziile date ;

VALORI SI ATITUDINI:

Cultivarea interesului pentru lectura, a placerii de a citi si a gustului estetic in domeniul literaturii.

Stimularea gandirii autonome, reflexive si critice prin lectura si interpretarea textelor.

Material didactic si bibliografic :

-Bote, Lidia, Simbolismul romanesc, Bucuresti,1966 ;

- Chevalier, Jean ; Gheerbrant,Alain, Dictionar de simboluri, vol. 2,3, Editura Artemis, Bucuresti ;

-Dersidan, Ioan, Metodica predarii limbii si literaturii romane, Casa Cartii Stiinta, Cluj-Napoca,2003

-Limba si literatura romana, Manual pentru clasa a XI-a ,coord.Adrian Costache , Grup Ed. ART, 2005

-Lovinescu, Eugen, Istoria literaturii romane contemporane, Editura Minerva,1989.

Timp de lucru: 50 MINUTE

SCENARIU DIDACTIC

Secventele lectiei

Ob.

Elementele de continut activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Strategii dicactice

Resurse

Eva-luare

1. Moment organizatoric

2 min

Este organizat contextul educativ, astfel incat demersul didactic sa atinga un grad inalt de eficienta, se asigura linistea in clasa, se pregatesc materialele necesare desfasurarii activitatii.

Elevii pregatesc caietele si textele suport

manual

2. Verificarea temei

3 min

Se verifica efectuarea temei , calitativ si cantitativ.

Elevii cer lamuriri in privinta lucrurilor ce nu au putut fi rezolvate acasa.

Conversatia

Caiete

Observatie curenta

3.Actualizarea cunostintelor anterioare

10 min

Profesorul cere elevilor sa defineasca simbolismul.

In paralel se cere unui elev sa caute in DEX definitia parnasianismului.

Profesorul cere elevilor sa spuna care este manifestul literar al simbolismului.

Profesorul cere elevilor sa numeasca principalele teme si motive simboliste.

Profesorul cere ca elevii sa numeasca cativa reprezentanti ai simbolismului romanesc, apoi ai simbolismului francez

. Ce volume de poezii a scris G. Bacovia?

Profesorul poarta o discutie cu elevii intreband care sunt temele si motivele bacoviene.

In ce poezii cunoscute de voi se regasesc aceste teme si motive simboliste?

Definitie : Simbolismul este curentul modernist aparut in Franta si in Belgia dupa 1886 si raspandit apoi in intreaga Europa si care se prelungeste pana la primul razboi mondial.

Simbolismul apare ca reactie impotriva poeziei retorice a roman

ticilor si a impersonalitatii reci a parnasienilor.

Un elev va cauta in DEX definitia parnasianismului

Elevii raspund : manifestul literar al simbolismului este articolul lui Jean Moreas, publicat in suplimentul literar al ziarului Le Figaro la 18 septembrie 1886. Articolul Le symbolisme propune numele noului curent, opus celui propus de Paul Verlaine, si anume decadentism.

Arta poetica a lui P. Verlaine si Corespondentele lui Charles Baudelaire anunta si ele elementele doctrinei simboliste.

Elevii raspund: --toamna, tristetea, trecerea timpului, intoarcerea in trecut, singuratatea, moartea, natura ostila, cadrul nocturn, obsesia parfumurilor, a instrumentelor muzicale, a culorilor si a pietrelor pretioase, spatii exotice, somnul, visul, iubirea, motiv de reverie, de nevroza, marile plecari, decorul citadin, monotonia, melancolia.

Elevii raspund: Simbolisti romani: George Bacovia si Alexandru Macedonski , Ion Minulescu, Stefan Petica, Dimitrie Anghel si Traian Demetrescu.---Simbolisti francezi

Stephane Mallarme, Paul Verlaine, Charles Baudelaire, Arthur Rimbaud, Edgar Allan Poe, Rainer Maria Rilke, Jules Laforgue

G. Bacovia a scris: ,,Plumb", ,,Scantei galbene", ,,Cu voi", ,,Stante burgheze"

Elevii raspund ca temele fundamentale ale universului bacovian sunt: orasul de provincie ce ilustreaza o lume bolnava, degradata fizic si psihic; singuratatea, natura ce se afla sub influenta unor forte distructive; iubirea, aici nu este un sentiment benefic; moartea este o stare de disperare, o obsesie in care lipseste aspiratia

Plumb", ,,Lacustra", ,,Plumb de iarna", ,,Sonet", ,,Decor", ,,Nevroza".

Conversatia euristica

Explicatia

Argumentare

Problematizare

Brainstorming

Conversatia euristica

Conversatia euristica

Conversatia

dezbaterea

Conversatia

Textul suport

Manual

Textul suport

Tabla

Manual

Poezii

Text suport

Observatie curenta

Observatie curenta

Descarcă proiect

Pentru a descărca acest document,
trebuie să te autentifici in contul tău.

Structură de fișiere:
  • Plan de lectie - Simbolismul.doc
Alte informații:
Tipuri fișiere:
doc
Diacritice:
Da
Nota:
9/10 (1 voturi)
Nr fișiere:
1 fisier
Pagini (total):
12 pagini
Imagini extrase:
12 imagini
Nr cuvinte:
1 677 cuvinte
Nr caractere:
9 578 caractere
Marime:
20.48KB (arhivat)
Publicat de:
Anonymous A.
Nivel studiu:
Facultate
Tip document:
Proiect
Domeniu:
Pedagogie
Tag-uri:
lectie, obiective, desfasurare
Predat:
la facultate
Materie:
Pedagogie
Sus!