PROIECT DE LECTIE
DATA: 10.11.2011
CLASA: a X a - B
MODULUL: Contabilitatea unitatilor economice
SUBIECTUL: Duba inregistrare si corespondenta conturilor
TIPUL: Mixta;
LOCUL DESFASURARII: Colegiul Economic Virgil Madgearu / Laboratorul de contabilitate.
DURATA: 50 minute
COMPETENTE SPECIFICE: Utilizarea corecta a conceptelor de dubla inregistrare si corespondenta conturilor
OBIECTIVE OPERATIONALE/ COMPETENTE DERIVATE:
o COGNITIVE
O1 - definirea conceptului de dubla inregistrare si corespondenta conturilor;
O2 - rezolvarea aplicatiilor specifice dublei inregistrari si corespondenta conturilor ;
O3 - determinarea importantei dublei inregistrari
O4 - stabilirea corespondentei conturilor
o AFECTIVE
O1 - formarea deprinderilor de a lucra in echipa;
o PSIHO-MOTORII
O1 - formarea deprinderii de a lucra cu manualul si fisele de lucru.
STRATEGIA DIDACTICA (sau RESURSE PROCEDURALE SI MATERIALE):
- METODE SI PROCEDEE: Expunerea, explicatia didactica, conversatia euristica, exercitiul.
- FORME DE ORGANIZARE : Frontal, individual;
- MIJLOACE DE INVATAMANT: Fisa de lucru, manualul.
BIBLIOGRAFIE: Contabilitate financiara; Cristinel Bogdan Patrascu, Ilie Popovici; Ed. Corint, 2008
Bazele contabilitatii; Florina Balcu; Ed. Europlus, Galati 2010
Momentele lectiei/
Dozare Continutul
stiintific Activitatea propunatorului Activitatea elevului Resurse Forma
de
organizare Forme
de evaluare
Procesurale Materiale
a) Momentul organizatoric:
2 minute
- saluta clasa
- verifica prezenta elevilor
- asigura conditii didactico-materiale pentru buna desfasurare a lectiei -raspund solicitarilor profesorului
-isi pregatesc caietele de notite
b) Verificarea cunostintelor
anterioare:
10 minute
Reguli de functionare a conturilor
Imparte fise de lucru elevilor si le cere sa rezolve
cerintele individual dupa care se vor rezolva impreuna.
Timp de lucru 5 minute.
Numeste un elev sa rezolve prima cerinta, un altul a doua si un alt elev problema.
Noteaza raspunsurile
si rezolvarea cerintelor
Preiau fisele scriind
in caiete;
Dupa 5 min un elev raspunde la prima cerinta. Apoi un alt elev raspunde la a doua cerinta si al treilea elev
iese la tabla si rezolva aplicatia.
Primul elevul raspunde:
Cuvintele care lipsesc din textul dat sunt: patrimoniului, bilantului, sub aspectul existentei, sub aspectul sursei de provenienta, conturi de activ, capitaluri proprii si datorii.
Al doilea elev raspunde:
Literei A1 nu ii corespunde nici o varianta. A 2 este in concordanta cu B1. A3 cu B3 si A4 cu B1. Fisa de lucru*,
Planul de conturi,
tabla
frontala Scrisa
Orala
Pentru a descărca acest document,
trebuie să te autentifici in contul tău.