Caracteristicile resurselor umane și atragerea personalului angajat

Previzualizare licența:

Cuprins licența:

1 INTRODUCERE
2 DEFINITII ALE MANAGEMENTULUI RESURSELOR UMANE
3 PRINCIPII ALE MANAGEMENTULUI RESURSELOR UMANE
3.1 PRINCIPII
3.2 OBIECTIVE ALE M. R. U.
3.3 CARACTERISTICI
3.4 ROLUL RESURSEI UMANE
3.5 TEORIA X - Y ASUPRA NATURII UMANE
4 ELEMENTE ALE RECRUTARII PERSONALULUI
4.1 SCOPUL ACTIVITATII DE RECRUTARE
4.2 PREVIZIUNI ASUPRA PIETEI DE RECRUTARE
4.3 RESPONSABILITATI IN RECRUTAREA RESURSELOR UMANE
4.4 SURSE DE RECRUTARE ALE R. U.
4.4.1 RECRUTAREA INTERNA
4.4.2 RECRUTAREA EXTERNA
5 PRACTICI DE RECRUTARE A RESURSELOR UMANE
5.1 PARTICULARITATILE PROCESULUI DE RECRUTARE
5.2 STRATEGII SI POLITICI DE RECRUTARE
5.3 TENDINTE PE PLAN MONDIAL
5.4 FACTORI CARE AFECTEAZA PROCESUL DE RECRUTARE
5.5 CRITERII DE RECRUTARE
5.6 METODE DE RECRUTARE
5.6.1 PUBLICITATE
5.6.2 RETEAUA DE CUNOSTINTE
5.6.3 CONSULTANTII
5.6.4 AGENTIILE
5.6.5 CAUTAREA
5.6.6 FISIERUL CU POTENTIALI ANGAJATII
5.6.7 ACTIVITATEA DE MARKETING
5.7 PRINCIPII DE RECRUTARE A RESURSELOR UMANE
6 PLANIFICAREA RECRUTARII
6.1 ETAPELE PLANULUI DE RECRUTARE
6.2 CAUZE ALE ESECULUI UNEI ACTIUNI DE RECRUTARE
6.3 EVALUAREA RECRUTARII
7 EXEMPLE DE POLITICI DE RECRUTARE
7.1 RECRUTAREA IN FUNCTIE DE POST
8 PARTEA PRACTICA
8.1 SCURTA PREZENTARE A PRIMARIEI BISTRITA
8.2 BIROUL DE RESURSE UMANE
8.3 ORGANIZAREA CONCURSULUI DE OCUPARE A POSTULUI DE INSPECTOR CLASA I
8.4 ORGANIZAREA CONCURSURILOR
8.5 NOTAREA PROBELOR
8.6 SOLUTIONAREA CONTESTATIILOR
8.7 FORMALITATILE DE CONCURS
9 ANEXE

Extras din licența:

Am ales aceasta tema, recrutarea personalului in administratia publica, in particular Primaria Bistrita pentru ca noi terminam in acest an administratia publica, si in viitorul apropiat va trebui sa participam la astfel de concursuri de recrutare, pentru a ne gasi un post conform cu pregatirea noastra.

Mie personal mi se pare o tema extrem de importanta pentru toate institutiile publice si private, indiferent de profil din intreaga Romanie, pentru ca astfel ei isi asigura personalul potrivit pentru fiecare institutie si post in parte; iar daca acest proces de recrutare s-a desfasurat corect, vor fi alesi dintre candidati, cei mai potriviti pentru posturile scoase la concursul pentru care se realizeaza recrutarea. Si astfel va creste profitul, in cazul firmelor private, sau va creste eficienta activitatii institutiilor publice, in cazul nostru.

Am ales sa studiez procesul de recrutare al functionarilor in Primaria Bistrita pentru a afla mai multe detalii despre institutie, despre modul in care se realizeaza recrutarea, care sunt cerintele pentru anumite posturi, in special cele pentru functionarii cu studii superioare de lunga durata, si mai doream sa aflu care sunt sansele proaspetilor absolventi de facultate, deci fara vechime, experienta in munca, de ocupare a unui post adecvat pregatirii lor.

Acestea sunt principalele motive pentru care mi-am ales aceasta tema actuala recrutarea personalului in administratia publica, tinand cont de schimbarile din administratia romaneasca.

Managementul resurselor umane este o abordare strategica si coerenta a managementului celui mai valoros activ al unei firme, si anume oamenii care lucreaza in cadrul acesteia si care individual sau colectiv contribuie la realizarea obiectivelor firmei orientate spre dobandirea unui avantaj concurential sustinut.

Ansamblul activitatilor referitoare la asigurarea utilizarii optime a resurselor umane, in beneficiul organizatiei, al fiecarui individ si al comunitatii, in general, a fost integrat in conceptul de management al resurselor umane.

Managementul resurselor umane este in principiu o filozofie orientata spre afaceri, preocupata de managementul angajatilor, cu scopul obtinerii unor valori adaugate, respectiv a dobandirii unui avantaj concurential. Este o filozofie care prezinta interes pentru managerii preocupati de a face fata concurentei crescande si care apreciaza ca pentru a realiza aceasta trebuie sa investeasca deopotriva in resursele umane si in tehnologiile noi.

Cap. 2 Principii ale managementului resurselor umane 2. 1. Principii Principalele considerente ale managementului resurselor umane sunt urmatoarele: Angajatii sunt active valoroase.

Consideratia fundamentala a managementului resurselor umane este ca avantajul concurential sustinut se realizeaza prin intermediul oamenilor. De aceea acestia trebuie priviti nu ca generand costuri variabile, ci ca fiind active valoroase in care firma trebuie sa investeasca pentru a suplimenta in acest fel valoarea lor ...

Bibliografie:

AUREL MANOLESCU - "MANAGEMENTUL RESURSELOR UMANE" - ED. RAI, BUCURESTI, 1998

ANTON ROTARU, ADRIANA PRODAN - "MANAGEMENTUL RESURSELOR UMANE" - ED. SECTCOM LIBRIS, IASI, 1998

D. A. CONSTANTINESCU - "MANAGEMENTUL RESURSELOR UMANE" - COLECTIA NATIONAL, BUCURESTI, 1999, P. 116 - 117

ELENA PORUMB - "MANAGEMENTUL RESURSELOR UMANE" - ED. FUNDATIEI, PENTRU STUDII EUROPENE, CLUJ, 2001

G. A. COLE - "MANAGEMENTUL PERSONALULUI" - ED. CODECS, BUCURESTI, 2000

H. KNOOTZ, C. ODONNELL, H. WEICHRECH - "MANAGEMENT" - MC GRAW HILL BOOK COMPANY, P. 480

MARIA MOLDOVAN - SCHOLZ - "MANAGEMENTUL RESURSELOR UMANE" - ED. ECONOMICA, BUCURESTI, 2000

MICHAEL ARMSTRONG - "MANUAL AL TEHNICILOR DE MANAGEMENT" - ED. CASA CARTII, CLUJ, 2001

O. NICOLESCU, I. VERBOUAN - "MANAGEMENT" - ED. ECONOMICA, BUCURESTI, 1997

O. NICOLESCU, I. VERBOUAN - "MANAGEMENT" - ED. ECONOMICA, BUCURESTI, 1995

O. NICOLESCU, E. BURDUS, T. ZORLENTAN, G. CAPRARESCU, I. VERBONCU, I. COCHINA - "MANAGEMENT" - ED. DIDACTICA SI PEDAGOGICA, BUCURESTI, 1992, P. 292

HOTARAREA GUVENAMENTALA NUMARUL 1209/2003 PRIVIND ORGANIZAREA SI DEZVOLTAREA CARIEREI FUNCTIONARILOR PUBLICI

PROCES VERBAL INCHEIAT LA DATA DE 07. 04. 2004 LA FINALUL PROBEI SCRISE A CONCURSULUI PENTRU OCUPAREA FUNCTIEI PUBLICE DE EXECUTIE DE INSPECTOR CLASA I GRAD ASISTENT LA COMPARTIMENTUL STARE CIVILA SI AUTORITATE TUTELARA

PROCES VERBAL INCHEIAT CU OCAZIA INTERVIULUI LA CONCURSUL DE OCUPARE AL FUNCTIEI DE INSPECTOR CLASA I GRAD ASISTENT

PROCES VERBAL INCHEIAT LA FINALUL CONCURSULUI

REGULAMENTUL DE ORGANIZARE SI FUNCTIONARE AL APARATULUI PROPRIU AL CONSILIULUI LOCAL AL MUNICIPIULUI BISTRITA

Descarcă licența

Pentru a descărca acest document,
trebuie să te autentifici in contul tău.

Structură de fișiere:
  • Caracteristicile resurselor umane si atragerea personalului angajat
    • Bibliografie.doc
    • Cuprins.doc
    • Diploma.doc
Alte informații:
Tipuri fișiere:
doc
Diacritice:
Da
Nota:
9/10 (1 voturi)
Anul redactarii:
2002
Nr fișiere:
3 fisiere
Pagini (total):
58 pagini
Imagini extrase:
67 imagini
Nr cuvinte:
20 057 cuvinte
Nr caractere:
107 348 caractere
Marime:
72.77KB (arhivat)
Publicat de:
Anonymous A.
Nivel studiu:
Facultate