Proiect de lecție

Previzualizare laborator:

Extras din laborator:

Unitatea de invatamant: Liceul Economic Viilor

Profesor:

Disciplina de studiu:Calitatea produselor şi serviciilor Data: 16.12.2010

Clasa: a IX-a H

Proiect de lectie

Unitatea de învăţare (tema) :

Subiectul lecţiei : Produse gustative.Stimulente şi condimente

Tipul lecţiei : Mixtă

Competenţe specifice vizate :

• C1: Clasificarea şi caracterizarea produselor gustative.

• C2: Identificarea stimulentelor şi condimentelor în funcţie de efectul pe care îl au asupra organismului uman.

Obiective operationale :

La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili să:

• O1: să definească noţiunea de stimulente , folosind cuvintele proprii, pe baza definiţiei prezentate de către profesor;

• O2: să definească noţiunea de condimente , folosind cuvintele proprii, pe baza definiţiei prezentate de către professor;

• O3:să enumere complet principale produse ce intră în categoria stimulentelor, ca urmare a enumerarii făcute de profesor;

• O4: să enumere complet principale produse ce intră în categoria condimentelor, ca urmare a enumerarii făcute de profesor

• O5: să numească cel puţin 2 sortimente de produse din categoria condimentelor,respectiv stimulentelor, în urma expunerii lor de către profesor.

Locul desfăşurării lecţiei : Sala de clasă

Desfăşurarea lecţiei

Etapele lectiei Timp alocat Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode şi mijloace de învăţământ folosite Modalitati de evaluare

1. Moment organizatoric

2 min Profesorul intră în clasă, salută elevii şi îi roagă să ia loc în banci. După aceea, profesorul face prezenţa. Elevii salută şi ei profesorul şi se aşează în bănci. Conversaţia introductivă

_

2. Captarea atenţiei 3 min Profesorul le solicită elevilor prezentarea temei ce au avut-o de efectuat;

Elevii răspund la întrebările profesorului Conversaţia euristică

3.Anunţarea subiectului lecţiei şi a obiectivelor operaţionale

3 min Profesorul anunţă subiectul lecţiei şi face o scurtă prezentare a ceea ce urmează să predea. Elevii ascultă cu atenţie ceea ce spune profesorul

Conversaţia euristică

_

4.Reactualizarea cunoştinţelor anterioare necesare învăţării care urmează

6 min Profesorul pune câteva întrebari din lecţiile anterioare,care au legătură cu noile conţinuturi i:

- De câte feluri este sortimentul?

- În ce se clasifcă sortimentul de mărfuri alimentare?

-Care este clasificarea merceologică a sortimentelor de mărfuri alimentare? Elevii răspund la întrebarile profesorului Conversaţia de reactualizare

Evaluare iniţială

5.Comunicarea noilor conţinuturi : organizarea şi dirijarea învăţării

15 min Profesorul defineşte noţiunea de stimulente şi noţiunea de condimente.(vezi anexa 1).

Profesorul enumeră produsele şi sortimentele de produse care intră în categoria stimulentelor şi apoi face o scurtă prezentare a acestora. (vezi anexa 1).

Profesorul enumeră produsele şi sortimentele de produse care intră în categoria condimentelor şi apoi face o scurtă prezentare a acestora. (vezi anexa 1).

Elevii sunt atenţi la ceea ce predă profesorul şi îşi notează pe caiet ideile principale Metode:

Conversaţia euristică

Conversaţia de fixare

Explicaţia

Mijloace:

Manualul

Tabla

Creta

Caietele

_

6.Obţinerea feed-back-ului şi realizarea de preciăari şi completări

3 min Activităţile realizate pentru obţinerea feed-back-ului sunt detaliate în Anexa 2. În anexa 2 sunt descrise activităţile elevilor pentru acest moment al lecţiei. Metode:

-conversaţia de verificare

-conversaţia euristică

Mijloace:

- manualul,

Evaluare orală

Download gratuit

Documentul este oferit gratuit,
trebuie doar să te autentifici in contul tău.

Structură de fișiere:
  • Proiect de Lectie.docx
Alte informații:
Tipuri fișiere:
docx
Nota:
9/10 (3 voturi)
Nr fișiere:
1 fisier
Pagini (total):
7 pagini
Imagini extrase:
7 imagini
Nr cuvinte:
1 634 cuvinte
Nr caractere:
9 203 caractere
Marime:
41.00KB (arhivat)
Publicat de:
NNT 1 P.
Nivel studiu:
Facultate
Tip document:
Laborator
Domeniu:
Pedagogie
Predat:
la facultate
Materie:
Pedagogie
Sus!